Uveitis (İridosiklit ya da İritis)

 

göz doktoru

Uveitiste enflamasyon tablosu

Bu rahatsızlıkta gözün hem ön kısmının (iris ve çevresi) hem de arka kısmının (retina) enflamasyonu söz konusudur. Aynı şikayetler pek çok farklı klinik tabloya bağlı olabilir. Ön üveitte rahatsızlık, gözde yanma, ağrı ve kızarmayla kendini belli eder. Bu şikayetler göz hareketlerinde ve dıştan uygulanan basınçta artar. Hastada görme azalması beklenir. Semptomlar çok benzese de, bu durumu basit bit konjonktivitle karıştırmamak gerekir. Uveitis’te tedavi gerçekleşmemişse ağır göz içi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve görmeyi tamamen yok edebilir (ikincil glokom, synechiae). Orta ve arka üveitte (vitritis ve retinitis) ise subjektif şikayet, lezyon sadece görme merkezini tutarsa, hastanın görmesindeki azalmadır.

Tedavi:
– Göz doktoru tarafından, öncelikle şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlayacak ve yenilerinin oluşmasına engel olacak semptomatik tedavi uygulanır.
– Ardından rahatsızlığın gerçek nedeni bulunmalıdır. Hastanın birkaç gün müşahadesi gerekebilir. Bunun kökeninde örneğin bir diş rahatsızlığından ender görülen başka hastalıklara kadar pek çok etken yatabilir.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.