İdeal gözlük seçimi

goz doktoru gurhan kendiroglu
Son yıllardaki teknik gelişmeler malzeme, cam kalınlığı ve kaplama yöntemleri üzerinde etkili olmuştur. (Camın seçimi optisyenin uzmanlık alanına girer)

Gözlük edinmeden önce iyi bir muayenede göz bozukluğunuz tespit edilir. Gözün ön kısmında ya da görme sinirinde “optik mekanizma” dışı bir sorun yoksa gözlük kullanımı şikayetlerin giderilmesinde uygun çözüm olabilir.

İkinci olarak göz bebeklerinizin arasındaki uzaklık (size özeldir) belirlenir. Bu bilgi camların üretilmesinde ve montajda çok önemlidir. Aksi durumda baş dönmesi ve başağrısı gibi şikayetler ortaya çıkar ve gözlükleri kullanamazsınız.

Bir diğer önemli kriter de sizin davranışlarınız ve günlük yaşam ihtiyaçlarınızdır. Gözlerinizi dinlendirmek için füme ya da kolormatik cam kullanımı, uzak ve yakın görmede tek gözlük için “bifokal” ya da “progresif” cam kullanımı göz doktorunuzun tavsiyesine uyulmasını gerektirir.

Gözlüklerinizin camları, “gerçek cam” ya da “organik cam” olabilir. Organik cam daha hafiftir.

Göz doktorunuz sizi kontrole çağırarak optisyenden (gözlükçü) aldığınız gözlüklerin doğruluğunu ve şikayetlerinizin bitip bitmediğini kontrol eder.

Çerçeve seçiminde estetik ve kozmetik kriterler de işe karışırlar. Yüz şeklinize en uygun, sizi rahat ettirecek hafiflikte ve sağlam bir gözlük seçiminde göz doktorunuzun tavsiye ettiği bir optisyen size yardımcı olacaktır.

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.